5 Adımda Çocuğumuzun Odası Nasıl Düzenlenir?

5 Adımda Çocuğumuzun Odası Nasıl Düzenlenir?

Çocuklarımız, evimizin neşe kaynağıdır. Onların sağlığı ve gelişimi söz konusu olduğunda ebeveynler elinden geleni yaparlar. Özellikle, çocukların gelişiminde yaşadığı ortam yani odası büyük bir rol oynamaktadır. Bu yüzden oyun ve uyku ihtiyaçlarını karşıladıkları odalarını düzenlerken dikkatli olmalıyız.

Gelin beş adımda çocuğumuzun odasını düzenlerken nelere dikkat etmeliyiz ona bakalım; 

1-AZ EŞYA DAHA ÇOK ALAN

Çocukların oda seçiminde binlerce seçenek olması, ebeveynlere cazip geldiği için odayı kalabalık hale getirebiliyorlar. Lakin çocukların eşyaya değil oyun oynarken rahat edebilecekleri bir alana ihtiyaçları vardır. Süs eşyaları, eski eşyalar ve dekorlardan sakının.

2- EŞYALAR ÇOCUĞUN BOYUTUNDA OLMALI.

Çocuklarımıza özgürce hareket edebilecekleri bir alan sağlamalıyız; yatak boyutundan dolabına, dolaptan masasına birçok eşyası onun ölçütlerinde olmalı ki çocuğumuz kendi başına hareket ederken, bir birey gibi hissedip sorumluluk alabilsin.

3- ESTETİK DEĞİL İŞLEVSEL BİR ODA

Çocuğun odası düzenlenirken görünüşe aldanıp işlevi gözden kaçırmak, ebeveynlerin en çok yaptıkları hatalardan biridir. Odadaki her şey çocuğun kendini geliştirebileceği ve ona zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Yumuşak küçük bir masa, cam olmayan eşyalar ve gerekli oyuncaklar.

4-ONA ÖZEL BOŞ BİR DUVAR AYIRIN

Çocukların gelişimi için yaratıcılığın desteklenmesi gerekir. Bunun için de ona boş bir duvar ayırabilirsiniz. Resimlerini astığı, hatta istediğinde karaladığı bir alan onun yaratıcılığını teşvik edecektir.

5-ÇOÇUĞUNUZUN İSTEKLERİNE KULAK VERİN

Odayı düzenlerken çocuğunuzun fikrini de alın. Çünkü o oda çocuğumuza hitap etmeli ve o alanı sahiplenip, rahat edebileceği şekilde olmalı.