Çocuk Odasında Renklerin Önemi

Çocuk Odasında Renklerin Önemi

Evimizin her odası önemlidir ama hayatımızın renkleri olan çocuklarımızın odası belki de en önemli olanıdır.

Bir çocuk için odası onun için hem oyun oynadığı, hem uyuduğu, hem kendine ait olarak hissettiği özel bir alandır. Çocuk odaları onların gelişiminde, öğrenmesinde, karakter evriminde hayati bir öneme sahip olabilir. Enerjik ve huzursuz bir çocuğun odasında kırmızı ağırlıklı renkler kullanmak, o çocuğun daha huzursuz ve huysuz olmasına sebep olabilir.

Bir çocuk henüz renklerin adını bilmezken onların rengini ayırt edebilir. 4-5 yaştan itibaren renkleri bilinçli olarak seçmeye başlayan çocuklarla iletişim kurabilmek için renkleri okuyabilmek gereklidir. Çocukların renk seçimine göre psikolojik durumları konusunda fikir sahibi olunabilir.

Renklerin dili

Kırmızı: Resimlerde yoğun olarak kırmızı rengin kullanılması; enerjinin, nefretin, şiddetin, yoğunluğun ya da bir hastalığın yansıması olabilir.

Pembe: Kırmızıya göre daha az etkili bir renktir. Sakinliği ve mutluluğu temsil eder.

Turuncu: Endişeli bir tondur. Ve bu rengi ağırlıklı kullanan çocuklar hiperaktif gelişime eğilimlidirler.

Sarı: Bu rengin ağırlıklı olarak kullanılması, çocuğunuzun huzurlu enerjik ve sevdiği şeylere bağlı olduğunu temsil eder.

Mavi: Güven duygusunu temsil eder. Sakin bir ruh halindeki çocuklar daha yoğun olarak resimlerinde bu rengi kullanırlar. Duygularını kontrol etmekte güçlük çekmezler.

Yeşil: Resimlerinde ağırlıklı olarak bu rengi kullanan çocuklar özgüvenli, yaşıtlarına göre daha olgun tavırlar sergileyen ve duygularını kontrol edebilen çocuklar oldukları söylenebilir.

Mor: Sorumluluk duygusu olan, kendinden çok başkaları tarafından kontrol edilmeye eğilimli ve sakin karakterleri temsil eder.

Kahverengi:

Bir bebek odası için, bebeğin ve annenin huzurunu arttıracak sakin, dingin renk tonlarında seçimler yapılması önerilir.

Çekingen içine kapanık çocuklar için pembe, mavi gibi sakin tonlar kullanılması doğru değildir. Onları daha özgüvenli ve sosyal olmaya yöneltecek turuncu, sarı, kırmızı gibi enerjik renkler kullanılması önerilir.