Çocuk ve Genç Odalarında Ders Çalışma Alanları Nasıl Oluşturulmalıdır?

Çocuklarımızın ders çalışma alanlarını düzenlerken öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, çocuğumuzun beğeni ve istekleridir.

Çocuklarımızın ders çalışma alanlarını düzenlerken öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, çocuğumuzun beğeni ve istekleridir. Çocuğumuz hangi yaşta olursa olsun bir zevke sahiptir. Bu noktada çocuğumuzun zevklerine önem vererek, bunlar doğrultusunda ders çalışma alanlarını oluşturmalıyız. Eğer buna önem vermeden tasarlarsak, çocuğumuz kendini o alana ait hissetmeyecek ve bu da başarılı olmasını engelleyecektir.

Odayı düzenlemeye öncelikle renk konusundan başlamalıyız. Odaya hakim olan renkler koyu ve canlı bir renk olmamalıdır. Bu renkler çocuğumuzda dikkat dağınıklığı yaratarak yorulmasına neden olacaktır. Bu noktada çocuğunuzun da fikrini mutlaka alarak, daha açık ve pastel tonlar kullanmak uygun olacaktır. Odada çok fazla aksesuar vs. kullanılmamalı ve kullanacağımız eşyaların ise çok desenli olmamasına özen göstermeliyiz.

Ders çalışmak ve çalışmaya teşvik için en önemli şey çalışma masasıdır. Çalışma masasının şekline, boyutuna ve yerleştirilen konumuna dikkat edilmelidir. İlk önce doğru masa seçimi oldukça önemlidir. Masa ne çok büyük nede çok küçük boyutta seçmemeye özen göstererek, çocuğumuza uygun boyutta kolaylık sunacak şekilde olmalıdır. Masanın işlevsel olması çok önemlidir. Çocuğumuzun eşyalarını iyi şekilde toplayarak dağınık göstermemelidir. Sık kullandığı şeylere hemen ulaşabilecek şekilde tasarlanmış bir masa seçimi oldukça doğru bir kara olacaktır. Dağınıklık önemli noktadır. Bu yüzden yeterince saklama alanı ve kitaplık odada bulunmalıdır. Kalemlik ve dosyalar gibi küçük noktaları da sakın atlamayın. Ders çalışma masası için seçilen sandalyede önemli bir unsurdur. Fiziksel olarak rahatsız etmeyecek bir seçim olmalıdır. Ancak çok rahat olarak derse odaklanmasını engelleyecek bir seçimde yapılmamalıyız.

Ufak bir çalışma tahtası odayı hem dekoratif gösterebilir hem de çocuğumuzun yazarak öğrenmesine oldukça teşvik edebilir. Ayrıca küçük notları göz önünde tutmasını sağlamak için mantar pano asmakta oldukça faydalı olacaktır.

Sadece sıkıcı bir oda yerine çocuğumuza dinlenme alanları da yaratmayı unutmamalıyız. Küçük bir puf veya bir armut her çocuğun hoşuna gidecektir. Ayrıca oldukça dekoratif bir odada yaratacaktır. Ancak çalışma odasında televizyon, oyun konsolu gibi teknolojik aletler barındırmamaya özen göstermeliyiz.  

Son olarak, odada bulunan lamba ve ışıklandırma çok önemli bir diğer konudur. Odanın genel ışıklandırmasının beyaz olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bir süre sonra gözü yorarak dikkat dağınıklığı yaratabilir. Çocuğunuzun genellikle okuduğu ve çalıştığı alanlarda lambaların bulunması da dikkat edilmesi gereken bir noktadır.