Çocuklarımızı Odalarını Düzenli Tutmaya Nasıl Teşvik Ederiz?

Enerjileri ile neşe kaynağımız olan çocuklarımız aynı zamanda gerek kişisel eşyaları, gerek oyuncak ya da okul araç-gereçleri ile kendilerine ait dünyalarında eşyalarını odalarının tüm alanlarında bırakabiliyorlar.

Bu sürecin onların rahatlık ve yaratıcılığını desteklediği gibi olası üzücü sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalı. Okul ve hayatlarının diğer alanlarında düzenli olmayı teşvik etrmek amacıyla düzeni sağlayacak ürünler tercih edilmeli, bu ürünlerin kullanımları hakkında öğretici tavsiye ve davranışlarda bulunulmalı.

Özellikle ebeveynlerin özelinde gerçekleşebilecek eğitim uygulamaları ile çocuklarımız daha güvenilir ortamlarda zaman geçirebilirler. Kişisel eşyalarını kategorize edip düzenli bir hayat sürebilir, gerektiğinde aradıkları unsurlara daha kolay bir şekilde ulaşıp ürünlerin fonksiyonelliğinden faydalanabilirler.

Bu sebeple hayatlarının kolaylaştığını fark eden ve aynı zamanda zevkleri ile uyumlu eşyalar hakkında bakış açıları değişecek, ilerleyen süreçlerde karar verme mekanizmaları sadece tasarım değil işlevsellik üzerine de gelişecektir.

Mobilyaların ebatlarınında önem taşıdığı düzen konusunda yeterli miktarda eşya mobilya ve aksesuarlar ile düzenli ve ulaşılabilir şekilde konumlandırılarak oda içerisinde geniş ve kullnışlı alanlar yaratılabilir.