Okul dönemine gelmiş çocuklarımızın odalarının tasarımında nelere dikkat edilmelidir?

İlk olarak çocuklarımızın artık okul öncesi döneme göre farklı bir döneme başlıyorlar. Bu noktada oda düzeni ve tasarımı çocuklarımızın okul dönemine hazırlamasında oldukça etkili faktörleri oluşturuyor.

İlk olarak çocuklarımızın artık okul öncesi döneme göre farklı bir döneme başlıyorlar. Bu noktada oda düzeni ve tasarımı çocuklarımızın okul dönemine hazırlamasında oldukça etkili faktörleri oluşturuyor.

Ebeveynler olarak öncelikle çocuğumuzun büyüdüğünü ve bir birey olduğunu dikkate alarak oda tasarımını gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Çocuklarımızın fikirleri, beğeni ve isteklerini dikkat alarak oda tasarımı gerçekleştirmek, onların odayı sahiplenmeleri ve orada verimli, istekli bir şekilde ders çalışmalarını sağlayacak önemli bir noktadır.

Oda tasarımında en önemli konulardan birisi şüphesiz renk seçimidir. Oda için seçilen renkler çok karmaşa yaratmayacak şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Odaya genel olarak hakim olan renk daha sade ve soft şekilde olması çocuklarımızın odada sakin ve rahat olarak ders çalışması için odak toplayıcı niteliktedir.

Oda düzenlemesinde sadece görünüşe odaklanarak değil, aynı zamanda sağlayacağı işlevde dikkate alarak gerçekleştirmek çocuğumuzun gelişimi desteklenmesinde büyük rol oynar. Seçilen eşyalar çocuğumuzun boyutu dikkate alınarak seçmeliyiz ki çocuğumuz kendi başına hareket ederken, bir birey gibi hissedip sorumluluk alabilsin. Aynı zamanda odada ki her şey çocuğun kedini geliştireceği ve zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Çocuğumuzun özgürce hareket edeceği ama aynı zamanda ders çalışırken de ona gerekli ortamı sağlayacak şekilde olmalıdır.

Okul çağında olan çocuğumuz için en önemli olan konulardan birisi DİKKAT’tir. Çocuğunuzun odasında duvarları süslemek veya duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız mümkün olduğunca soft desenler ve abartısız objelerden yana seçimler doğru tercih olacaktır. Çalışma masasının duvarında ise sadece notlarını asabileceği mantar pano ve notluklar yeterli olacaktır. Böylece dikkatini dağıtmayarak, üst seviyede tutmuş olacağız.

Çocuğumuzun odasında çalışma masası ve oyun masası yan yan olmaması oldukça önemli bir diğer noktadır. Ancak sadece ders odaklı bir oda yaratmamak da geriyor. Bu noktada ders veya çalışmalarına ara verdiklerinde kafalarını dağıtacak alanlar yaratmak önemlidir. Rahat bir köşe yaratarak birkaç dakika dinleyebilecek veya müzik dinleyecekleri bir ortam oluşturarak onu rahatlatacak ve motive edebileceğiz.

Okul dönemine başlayan çocuğumuzu derse teşvik etme noktasında iyi bir ders çalışma masası oldukça önemlidir. Seçilen çalışma masası bol çekmece ve dolaplı olmalı. Çünkü aradığını kolayca bulmalı ve istediğini arayarak zaman kaybetmemeli aynı zamanda da eşyalarını rahat şekilde yerleştirebilmelidir. Seçilen sandalye ise bel çevresine ağrı yaratmayacak şekilde olmaması çocuğumuzun sağlığı ve öğrenim hayatı için oldukça önemlidir.